![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 11007288
*
nr 1100 7288
Bordsfotogenlampa
majolika
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 april 2017
kl 18:13:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/3 14:04:19
1
100 kr
31/3 14:27:30
2
200 kr
1/4 21:48:47
1
200 kr
1/4 21:48:48
2
200 kr (Budbetjänt)
3/4 18:08:01
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11
-
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28
*
Bordsfotogenlampa
Läs om budbetjänten
nr 1100 7288
Bordsfotogenlampa
majolika
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 april 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/3 14:04:19 | 1 | 100 kr |
31/3 14:27:30 | 2 | 200 kr |
1/4 21:48:47 | 1 | 200 kr |
1/4 21:48:48 | 2 | 200 kr (Budbetjänt) |
3/4 18:08:01 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11 -
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28